2 στα 2 με εντός έδρας νίκη

Εντός έδρας νίκη με αντίπαλο τον Κένταυρο Λιβαδειάς

Σε έναν αμφίρροπο αγώνα με τις ομάδες κοντά στο σκορ για 30 λεπτά και την ομάδα από την Λιβαδειά να κρατάει την πρωτοπορία στο σκορ από την αρχή του αγώνα. Στην αρχή του 4 δεκαλέπτου η ομάδα μας με απανωτά άστοχα σουτ έμεινε πίσω στο σκορ με 9 πόντους 47-56, την μεγαλύτερη μέχρι στιγμής διαφορά του αγώνα, με το ρολόι να γράφει 6.45 για την λήξη. Κάπου εκεί άλλαξεμε ταχύτητα, πιέσαμε ασφυκτικά τον ΚΕΝΤΑΥΡΟ τον οποίο και αναγκάσαμε σε συνεχόμενα λάθη, τρέξαμε πολύ γρήγορα το γήπεδο και από το μείον 9 μέσα σε 3 λεπτά πήρεμε κεφάλι στο σκορ 58-56 κάνοντας σερί 11 – 00. Το momentum του αγώνα είχε πλέον αλλάξει και με ψυχολογία νίκης το ΑΕ ΚΑΡΥΣΤΟΥ κατάφερε να κάνει επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 26 – 12 παίρνοντας τελικά την νίκη με 9 πόντους διαφορά 70-61.

Πρόκειται για την μεγαλύτερη μέχρι τώρα νίκη της ομάδας της Καρύστου αν σκεφτούμε ότι η Λιβαδειά είναι δεκαπλάσια από την Κάρυστο και έχει μεγάλη μπασκετική ιστορία και παράδοση σε εθνικό επίπεδο. Η σημαία της Καρύστου κυματίζει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, αναμένοντας τις αποφάσεις της ΕΟΚ και της ΕΣΚΑΣΕ, για τον αν θα συνεχιστούν τα τοπικά πρωταθλήματα μπάσκετ λόγω COVID, η θα έχουμε διακοπή προσωρινή διακοπή.

Τα στατιστικά του αγώνα Διαιτητές: Κάλφα-Αποστόλου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 33-36, 44-49, 70-61.
Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Προπονητής: Δημητρίου Κων/νος): Καραμπουρνιώτης, Σφυρίδης 5 (1), Σέρελης 1, Ελευθερίου, Παρασκευόπουλος 15 (1), Παπαδημητρίου 2, Μαγγίνης 2, Καρύκας 2, Γεωργίου 2, Παπαϊωσήφ 15, Καβαργύρης 26.
ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Προπονητές: Μάρκου-Κόλλιας): Κατσαρός, Βισβίκης, Σανιδάς, Κόλλιας, Καλαντζής 11 (3), Μάρκος, Ψιλόπουλος 1, Παππάς 10 (1), Λαμπριτζής, Παπαϊωάννου 5 (1), Κολιούκος 16 (2), Τσιφής 18.